Newsletter Oglądamy, Słuchamy, Czytamy

Emilia Dłużewska
dziennikarka działu Kultura

Grupa chłopaków w białych podkoszulkach gra w siatkówkę. Słoneczny dzień i zboże zebrane w stogi na tle łagodnego wzniesienia. Panna młoda w plisowanej sukni, z białą różą zatkniętą za ucho. I jeszcze to z kobietą w kwiecistej sukience na tle palm. Podpisane: "mama w Rzymie".

Podróż przez archiwa społeczne jest zadziwiająca i wzruszająca.

Twoje wspomnienie ma znaczenie
 
Pamięciownik, projekt Centrum Archiwistyki Społecznej, to mobilne muzeum — pawilon, który między 6 lipca a 4 sierpnia pojedzie do pięciu polskich miejscowości: Brwinowa, Pszczyny, Wielopola Skrzyńskiego, Wiżajn i Góry Kalwarii.

W każdej z nich powstanie wystawa poświęcona lokalnej historii. Tej oficjalnej i tej prywatnej: temu, gdzie chodziło się na lody, a gdzie zjeżdżało na sankach. Każdy z mieszkańców będzie mógł przynieść do Pamięciownika zdjęcie, pamiątkę lub wspomnienie i dołączyć je do ekspozycji.

Jeśli się zgodzi, pracownicy Centrum Archiwistyki Społecznej zeskanują przyniesione materiały i włączą je do kolekcji cyfrowej.

Dziś takich społecznych archiwów na stronie CAS jest już 844. I wciąż ich przybywa.

Mobilne muzeum w małych miejscowościach
 
Karolina Sakowicz z Centrum Archiwistyki Społecznej podkreśla, że wakacyjna trasa to dopiero początek. Pamięciownik to projekt wieloletni, mobilne muzeum przyjedzie też do innych miejsc w Polsce.

Ale we współtworzenie społecznych archiwów można włączyć się już dziś, przekazując zbiory współpracującej z CAS organizacji (bibliotece, stowarzyszeniu, instytucji kultury) albo zakładając własne archiwum. 

Wszystkie potrzebne informacje znaleźć można na stronie zbioryspołeczne.pl.

NIE PRZEGAP

DO POCZYTANIA